Tydzień Bibliotek pełen kreatywności i inspiracji

Tarnobrzeg

Tegoroczne hasło Tygodnia Bibliotek – BIBLIOTEKA – MIEJSCE NA CZASIE – postawiło przed nami ważne zobowiązanie. Nasza biblioteka z radością realizuje tę misję, często goszcząc uczniów, aby od najmłodszych lat kojarzyli bibliotekę z miejscem edukacji, zabawy i rozwoju. Każde z zaplanowanych wydarzeń wypełniła pozytywna energia, radość i twórcza inspiracja.

Moc miłych słów
Już podczas pierwszego ze spotkań dzieci z zerówki zanurzyły się w fascynujący świat Teatrzyku Kamishibai, gdzie Pani Małgorzata Fajt, wicedyrektor ds. Biblioteki Pedagogicznej, przedstawiła opowieść pt. "Kotka Milusia". Historia ta skłoniła dzieci do refleksji nad wartością dobrych słów, pomagania oraz szacunku do innych. Zerówkowicze aktywnie uczestniczyli w dyskusji o kotach, ich emocjach i zwyczajach, a także tworzyli własne karty ilustracyjne, które zaprezentowali w teatrzyku. Dodatkową atrakcją były zabawy ruchowe przy muzyce, które rozbudziły w dzieciach pokłady energii i kreatywności.

Również drugoklasistów zaprosiliśmy do wspaniałego świata Teatrzyku Kamishibai. Pani Ewa Wicherska przedstawiła opowieść pt. „Mój przyjaciel Kemuschi”. Za jej pomocą wprowadziła widzów do niezwykłego świata japońskich ogrodów i pięknych motyli.

Uczniowie klas I-III natomiast wyruszyli do krainy komplementów, gdzie Pani Ewa Miękina i Pani Monika Bieniek prowadziły zajęcia. Dzieci ćwiczyły sztukę mówienia komplementów, tworzyły monety życzliwości i wspólnie zbudowały klasowy „Słoik mocy”. Wszyscy zostali mianowani Mistrzami Sztuki Komplementów. Na zakończenie spotkania uczniowie oraz nauczyciele zwiedzili bibliotekę, poznając jej różnorodne działy i tajemnicze zakamarki.

Artystyczne wygibasy
Natomiast pięciolatki uczestniczyły w warsztatach z Panią Agnieszką Miś-Mroczką z Tarnobrzeskiego Domu Kultury. Dzieci z zapałem wykonywały ćwiczenia logopedyczne oraz brały udział w zabawach teatralnych. Były miny, odgłosy zwierząt i minietiuda, co sprawiło, że zajęcia były niezwykle atrakcyjne i twórcze.

Opowieść o mamie
W bibliotece gościliśmy wyjątkową osobę - Panią Dorotę Kozioł - pisarkę, poetkę, emerytowaną dziennikarkę, malarkę oraz popularyzatorkę kultury regionu tarnobrzeskiego.  Autorka zabrała wszystkich w nostalgiczną opowieść o swojej mamie Marii Kozłowej, o czasach dzieciństwa, o szkole, o Machowie, którego już nie ma. W trakcie wystąpienia Pani Dorota Kozioł zdradziła, kto był pierwowzorem „Wiewióreczki Zuzi” oraz opowiedziała wiele ciekawych i zabawnych historii z życia na Madagaskarze.

Twórcze warsztaty
Uczniowie tarnobrzeskich szkół wzięli udział również w warsztatach „Lasowiackie ozdoby”, podczas których stworzyli piękne prace inspirowane lasowiackimi tradycjami. Uczestnicy obejrzeli animację o Marii Kozłowej, tarnobrzeskiej patronce roku 2024, a następnie wykonali pająki krystaliczne z kolorowej bibuły i słomianych rurek. Uczniowie ćwiczyli cierpliwość, dokładność i precyzję, a efekty ich pracy były zachwycające.

Spotkanie z pisarzem
Młodzież szkół ponadpodstawowych oraz miłośnicy literatury mieli okazję spotkać się z Panem Mariuszem Kaniosem, tarnobrzeskim pisarzem. Autor podzielił się swoją historią, pełną inspirujących anegdot, pokazując, że warto podejmować ryzyko i podążać własną, niezależną drogą zawodową.

Konkursy, quiz, wystawy i spacer po bibliotece
Wydarzeniem, które już na stałe wpisało się program obchodów Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek, organizowanym w naszej bibliotece, stał się konkurs „Codziennie jedna książka”. Na stronie facebookowej prezentowaliśmy nagrania z fragmentami znanych książek wybranych z naszego księgozbioru. Zadaniem uczestników konkursu było rozpoznanie, z której książki pochodzi prezentowany fragment.

Na spostrzegawczość czytelników liczyliśmy zachęcając do udziału w kolejnym konkursie on-line „Z jakiej książki ta okładka?”. W konkursowej grafice, która pojawiła się na facebooku, ukryto 8 okładek książek wybranych z naszego księgozbioru. Zadaniem konkursowym było odgadnięcie tytułów książek, których okładki zostały ukryte.

W ramach Tygodnia Bibliotek odbyły się również:
  • Quiz on-line „Co wiemy o Marii Kozłowej” – uczestnicy tego quizu mogli sprawdzić swoją wiedzę na temat życia i działalności Marii Kozłowej, tarnobrzeskiej patronki roku 2024.
  • Spacer po zakamarkach biblioteki – uczniowie mieli okazję zwiedzić bibliotekę, poznając poszczególne działy, tajemnicze zakamarki oraz piwniczny labirynt.
  • Wystawa „Pasje naszych czytelników” – ekspozycja prezentowała zbiory minerałów i kolekcje numizmatyczne naszych czytelników, co wzbudziło duże zainteresowanie wśród odwiedzających.
  • Wystawa „Galeria z talentu wykuta” – prace młodych artystów z tarnobrzeskiej Kuźni Rysunku zdobiły przestrzenie biblioteki, ukazując niezwykłe talenty i kreatywność ich twórców.

Miejsce na czasie

Dzięki aktywnościom i zaangażowaniu uczniów z różnych szkół i przedszkoli, przebieg XXI Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek w naszej placówce był niezwykle energetyczny i twórczy. Dziękujemy wszystkim uczestnikom i prowadzącym za wspaniałe zajęcia, które w pełni oddały tegoroczne hasło: BIBLIOTEKA – MIEJSCE NA CZASIE!

Autor: BP Tarnobrzeg