W krainie Lasowiaków – lekcja historii i tradycji w skansenie

Tarnobrzeg

Dzieci uczą się najlepiej, gdy mogą dotknąć historii i poczuć ją wszystkimi zmysłami – tak właśnie było podczas edukacyjnej wycieczki uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Tarnobrzegu do Parku Etnograficznego w Kolbuszowej.

Wyjazd został zorganizowany w ramach programu „Lasowiacy inspirują”, którego lokalnym koordynatorem jest Biblioteka Pedagogiczna w Tarnobrzegu. Projekt ma na celu popularyzowanie wiedzy o dziedzictwie kulturowym Lasowiaków – dawnych mieszkańców Puszczy Sandomierskiej – poprzez różnorodne działania edukacyjne, artystyczne i integracyjne.

Park Etnograficzny Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej to miejsce, które w wyjątkowy sposób prezentuje kulturę Lasowiaków i Rzeszowiaków – grup zamieszkujących tereny południowo-wschodniej Polski w XIX i na początku XX wieku. Autentyczne chałupy, zagrody, kapliczki, młyny i dwory tworzą tu żywą opowieść o codziennym życiu dawnych mieszkańców regionu.

Program edukacyjny „Od popiołu do detergentu. Jak przeżyć w dawnym dworze i zachować zdrowie” był doskonałą okazją do odkrywania, jak nasi przodkowie dbali o higienę i zdrowie bez współczesnych udogodnień. Uczniowie odwiedzili chałupę z Jeziórka i dwór z Brzezin, poznali zasady higieny w wiejskiej zagrodzie, oglądali dawne przyrządy do prania, prasowania i mycia, a w dworskiej kuchni poznawali ziołowe sekrety apteczki. Samodzielnie przygotowali naturalny proszek do zębów i kwiatową sól do kąpieli – z produktów, które znaleźć można było w każdym dawnym ogrodzie.

Nie zabrakło też wizyty w klasie sprzed stu lat. Uczestnicy wycieczki zasiedli w starych, drewnianych ławkach, poznając rygorystyczne zasady dawnych szkół i wcielając się w rolę uczniów z przełomu XIX i XX wieku. Ta żywa lekcja historii wywołała wiele emocji i dała młodzieży unikalne spojrzenie na szkolną rzeczywistość swoich pradziadków.

Wydarzenia takie jak to mają ogromną wartość edukacyjną – uczą poprzez działanie, wzmacniają tożsamość lokalną i budują most między przeszłością a współczesnością.

Autor: BP Tarnobrzeg