Podstawowym celem przedsięwzięcia była popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę wzmocnienia poczucia wspólnoty i tożsamości narodowej. W ten sposób po raz kolejny, przypomnieliśmy ważne dla naszej historii i kultury fundamenty polskości, wyrażane w tych niezwykłych wersach arcydramatu Stanisława Wyspiańskiego.
Wyjątkowo przystępnie i ciekawie Kinga Działdowska polonistka z Gimnazjum Nr 1, pedagog z wieloletnim doświadczeniem dydaktycznym przybliżyła genezę dramatu.
Wprowadziła wszystkich w ten nastrojowy klimat czytanej lektury cytatem „Co się w duszy komu gra, co kto w swoich widzi snach”.
Podkreśliła, że dramat Stanisława Wyspiańskiego powstał na kanwie autentycznych wydarzeń. Autor był gościem na ślubie, a potem uroczystości weselnej swojego przyjaciela, młodopolskiego poety Lucjana Rydla. Uroczystość była wydarzeniem o znaczeniu społecznym, ponieważ ślub połączył przedstawiciela inteligencji - artystę z córką chłopską - Jadwigą Mikołajczykówną. Najogólniej możemy powiedzieć, że to było zderzenie dwóch środowisk.
Ponadto w dramacie tym autor zastosował nurt zwany symbolizmem, czyli technikę artystycznego wyrazu opartą na przekazywaniu ważnych treści za pomocą „symboli”.
„Wesele” jest więc dramatem symbolicznym, którego symbolika wyraża się w trzech aspektach: postaci, słowa i przedmiotów.
We wspólnym czytaniu wzięli udział: uczniowie gimnazjów oraz artyści z Młodzieżowego Teatru Amatorskiego działającego przy Tarnobrzeskim Domu Kultury. Młodzi aktorzy zaprezentowali scenę 5 i 15 z aktu II. Młodzież szkolna wprowadziła w zadumę uczestników czytając sceny 1, 2, 3 i 24 aktu II oraz 33 scenę aktu III.
Warto wiedzieć, że dramat Wyspiańskiego został dotychczas przetłumaczony na ponad 10 języków. W języku polskim ukazało się ponad 120 wydań Wesela.
Dodatkową atrakcją była wystawa bogatych zbiorów bibliotecznych, zbieżnych z tematyką spotkania oraz prezentacja wybranych scen z filmu „Wesele”.
Uroczystość ta cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród nauczycieli i młodzieży szkolnej.
Był to ważny bodziec popularyzujący czytelnictwo i wartości literatury narodowej.
{AG}/2017/Narod_czyt2017/wystawa{/AG}