Miło było nam gościć Wiceprezydenta Miasta Tarnobrzega, Pana Kamila Kalinkę. Prezydent Miasta Tarnobrzega objął nad wydarzeniem Patronat Honorowy. Ufundował również nagrodę główną konkursu, czyli profesjonalną realizację utworu w studiu nagraniowym.
Przybyło również Jury, które trzy dni temu dzielnie i z zapałem analizowało teksty pod kątem językowym, brzmieniowym, osadzenia w naszej małej ojczyźnie – i tym najważniejszym – siły przekazu, zawartych emocji – na piątkowym spotkaniu mogąc osobiście pogratulować zwycięzcom oraz podzielić się z nimi refleksjami. Wszystkich serdecznie powitała prowadząca spotkanie Pani Monika Bieniek.
Jury postanowiło przyznać dodatkową nagrodę specjalną, która trafiła do Pana Tadeusza Charmuszko z Suwałk. Zdaniem Wiceprezydenta Miasta Tarnobrzega, Pana Kamila Kalinki, tekst Pana Tadeusza, wybitnie promujący nasze miasto, zasługiwał na uwagę i docenienie.
Prezes Stowarzyszenia „Les Orphelins”, Pani Magdalena Zorić pogratulowała wszystkim uczestnikom, którzy podjęli to twórcze wyzwanie, aby opowiedzieć swoją historię. „Burza, która mnie nie złamała” – to bowiem nie tylko tytuł konkursu, lecz metafora ludzkiego losu. Każdy z nas staje czasem w obliczu wichrów, które próbują nas powalić, lecz to nie upadek nas definiuje, a siła, z jaką podnosimy się z kolan.
Jak pisał Adam Mickiewicz: „Burza jest dobrym sternikiem” – i tak samo jak ona kształtuje brzeg, tak przeciwności losu kształtują naszą wytrwałość i hart ducha. Pani Magdalena podkreśliła, że teksty, które wpłynęły na konkurs to osiemnaście różnych spojrzeń na burzę – jedni widzą w niej surowego nauczyciela, inni potężną siłę, której nie sposób się oprzeć, a jeszcze inni – moment przemiany, po którym wychodzi się silniejszym.
Miłym akcentem uroczystości było zabranie głosu przez uczestnika Pana Andrzeja Łukaszka, który zajął w konkursie III miejsce, a który na co dzień pracuje jako wychowawca w Domu Dziecka w Skopaniu. Obok osobistych refleksji na temat „Burzy”, Pan Andrzej wyraził też podziw dla Stowarzyszenia „Les Orphelins”, które to słowo w języku francuskim znaczy sierota – za pracę na rzecz podopiecznych domów dziecka.
Wydarzenie podsumowała Pani Małgorzata Fajt, wicedyrektor ds. Biblioteki Pedagogicznej przy PZPW w Rzeszowie, gratulując autorom talentu i odwagi, by podzielić się osobistymi przeżyciami, często bardzo trudnymi. Wspomniała, że każdy uczestnik otrzyma publikację zawierającą wszystkie teksty, które wpłynęły na konkurs. Wydanie będzie przypomnieniem, że każda burza kiedyś ustaje, a po niej przychodzi światło. Bo burza nie musi nas złamać – może nas uczynić silniejszymi. Publikację przygotowała Pani Ewa Miękina.
To było wspaniałe wydarzenie!
Patronat medialny sprawowały:
- TVP Rzeszów
- Radio Rzeszów
- Radio Leliwa
- Tygodnik Nadwiślański
- TVL Telewizja Lokalna
- Echo Dnia
- Radio Rekord Sandomierz
Dziękujemy za tę wspaniałą wymianę twórczej wrażliwości i emocji!