Wewnętrzna siła zawarta w słowie, czyli podsumowanie Konkursu Literackiego na tekst piosenki „Burza, która mnie nie złamała”.

Tarnobrzeg

W Bibliotece Pedagogicznej w Tarnobrzegu odbyła się 4 kwietnia uroczystość podsumowująca Konkurs Literacki na tekst piosenki „Burza, która mnie nie złamała”. Organizatorami konkursu są: Stowarzyszenie „Les Orphelins” w Tarnobrzegu, Biblioteka Pedagogiczna w Tarnobrzegu oraz Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Grębowie. Z radością powitaliśmy zaproszonych gości, nauczycieli, rodziców, a przede wszystkim twórców tego niezwykłego konkursu!

Miło było nam gościć Wiceprezydenta Miasta Tarnobrzega, Pana Kamila Kalinkę. Prezydent Miasta Tarnobrzega objął nad wydarzeniem Patronat Honorowy. Ufundował również nagrodę główną konkursu, czyli profesjonalną realizację utworu w studiu nagraniowym.

Przybyło również Jury, które trzy dni temu dzielnie i z zapałem analizowało teksty pod kątem językowym, brzmieniowym, osadzenia w naszej małej ojczyźnie – i tym najważniejszym – siły przekazu, zawartych emocji – na piątkowym spotkaniu mogąc osobiście pogratulować zwycięzcom oraz podzielić się z nimi refleksjami. Wszystkich serdecznie powitała prowadząca spotkanie Pani Monika Bieniek.

Jury postanowiło przyznać dodatkową nagrodę specjalną, która trafiła do Pana Tadeusza Charmuszko z Suwałk. Zdaniem Wiceprezydenta Miasta Tarnobrzega, Pana Kamila Kalinki, tekst Pana Tadeusza, wybitnie promujący nasze miasto, zasługiwał na uwagę i docenienie.
 
Prezes Stowarzyszenia „Les Orphelins”, Pani Magdalena Zorić pogratulowała wszystkim uczestnikom, którzy podjęli to twórcze wyzwanie, aby opowiedzieć swoją historię. „Burza, która mnie nie złamała” – to bowiem nie tylko tytuł konkursu, lecz metafora ludzkiego losu. Każdy z nas staje czasem w obliczu wichrów, które próbują nas powalić, lecz to nie upadek nas definiuje, a siła, z jaką podnosimy się z kolan.
Jak pisał Adam Mickiewicz: „Burza jest dobrym sternikiem” – i tak samo jak ona kształtuje brzeg, tak przeciwności losu kształtują naszą wytrwałość i hart ducha. Pani Magdalena podkreśliła, że teksty, które wpłynęły na konkurs to osiemnaście różnych spojrzeń na burzę – jedni widzą w niej surowego nauczyciela, inni potężną siłę, której nie sposób się oprzeć, a jeszcze inni – moment przemiany, po którym wychodzi się silniejszym.

Miłym akcentem uroczystości było zabranie głosu przez uczestnika Pana Andrzeja Łukaszka, który zajął w konkursie III miejsce, a który na co dzień pracuje jako wychowawca w Domu Dziecka w Skopaniu. Obok osobistych refleksji na temat „Burzy”, Pan Andrzej wyraził też podziw dla Stowarzyszenia „Les Orphelins”, które to słowo w języku francuskim znaczy sierota – za pracę na rzecz podopiecznych domów dziecka.

Wydarzenie podsumowała Pani Małgorzata Fajt, wicedyrektor ds. Biblioteki Pedagogicznej przy PZPW w Rzeszowie, gratulując autorom talentu i odwagi, by podzielić się osobistymi przeżyciami, często bardzo trudnymi. Wspomniała, że każdy uczestnik otrzyma publikację zawierającą wszystkie teksty, które wpłynęły na konkurs. Wydanie będzie przypomnieniem, że każda burza kiedyś ustaje, a po niej przychodzi światło. Bo burza nie musi nas złamać – może nas uczynić silniejszymi. Publikację przygotowała Pani Ewa Miękina.
To było wspaniałe wydarzenie!

 Patronat medialny sprawowały:
  • TVP Rzeszów
  • Radio Rzeszów
  • Radio Leliwa
  • Tygodnik Nadwiślański
  • TVL Telewizja Lokalna
  • Echo Dnia
  • Radio Rekord Sandomierz
 
 Dziękujemy za tę wspaniałą wymianę twórczej wrażliwości i emocji!
 
 
 
 

Autor: BP Tarnobrzeg