W dniu 19 marca w klimatycznej sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury w Kolbuszowej odbyła się konferencja pod hasłem "Zainspirowani", która zainaugurowała program LASOWIACY INSPIRUJĄ - ROK 2024. Na spotkaniu nie mogło zabraknąć Biblioteki Pedagogicznej w Tarnobrzegu, która była współorganizatorem wydarzenia. Placówka z przyjemnością włączyła się w obchody, dodając własne nietuzinkowe edukacyjne cegiełki w optyce współczesności - by inspirować młodzież i zachęcić ją do czerpania z bogatej tradycji lasowiackiej, by ten świat wydał im się atrakcyjny i ciekawy, by zagościł w ich sercach. Monolog wygenerowany przy użyciu narzędzi sztucznej inteligencji, monodram teatralny oraz gra planszowa to projekty przygotowane przez nauczycieli-bibliotekarzy Biblioteki Pedagogicznej w Tarnobrzegu, które wzbudziły ogromne zainteresowanie i emocje licznie zgromadzonych gości.
Monolog, który wygłosiła do uczestników konferencji sama Maria Kozłowa, ożywiona przy użyciu narzędzi sztucznej inteligencji przygotowała Pani Ewa Miękina, nauczyciel-bibliotekarz. Usłyszeć głos Marii Kozłowej to była wyjątkowa gratka, a dodatkową było dopowiedzenie wizualne – wspaniałe, unikatowe zdjęcia z życia tej niezwykłej twórczyni ludowej, propagatorki folkloru lasowiackiego. Szczególnie mocno wybrzmiało przesłanie, jakie do zebranych skierowała z ekranu Maria Kozłowa „…pamiętać trzeba, skąd jesteśmy, gdzie są nasze korzenie…”. Warto dodać, że ten przejmujący monolog napisała Pani Dorota Kozioł, prywatnie córka machowskiej poetki.
Monodram pt. „Jak to Marysi znachorka różę odmówiła, czyli gusła lasowiackie” opracowała, wyreżyserowała i wykonała Pani Monika Bieniek, nauczyciel-bibliotekarz, a prywatnie pasjonatka teatru. Zamysł był taki, by o świecie lasowiackim opowiedzieć z perspektywy kobiety i jej emocji – bo emocje są ponadczasowe. Stąd cała ich gama: od podekscytowania, niepewności i lęku, których bohaterka doświadczała, czekając na znachorkę, poprzez strach, ból, ale i nadzieję, które czuła podczas obrzędu, aż po radość i wdzięczność, gdy okazało się, że znachorka wyleczyła ją z róży, czyli brzydkich, czerwonych plam, które zeszpeciły jej twarz (dbanie o urodę okazuje się być również ponadczasowe:). „Pamiętam” to słowo-klucz: to relacja kobiety, która opowiada, czego doświadczyła, będąc młodą dziewczyną. Gra aktorska wizualnie wzbogacona została kostiumem autorstwa Pani Justyny Wesołowskiej, właścicielki Atelier GA MON, projektantki mody i jednej z największych ambasadorek kultury lasowiackiej. Reakcja najmłodszych uczestników oddaje wywołane monodramem emocje – oglądali na stojąco.
Trzeci projekt to autorska gra planszowa "Lasiocki gospodorz", której zasady opracowała Pani Marta Król, nauczyciel-bibliotekarz, natomiast o grafikę zadbała Pani Ewa Miękina. Planszówka, oczywiście w optyce współczesności. Atrakcyjna dla uczniów grafika, ciekawe zadania, pionki wykonane za pomocą drukarki 3D, nuta rywalizacji - edukacja poprzez zabawę. Trzeba dodać, że gra jest częścią "Lasowiackiego tobołka inspiracji", który otrzymują szkoły uczestniczące w projekcie "Lasowiacy inspirują".
Słowem, wielopoziomowa inspiracja!
Konferencja odbyła się w ramach projektu „Lasowiacy inspirują”, który rozpisany jest na lata 2023 -2027. To cykl wydarzeń promujących kulturę lasowiacką, finansowany z budżetu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego. Dzięki Panu Władysławowi Ortylowi, Marszałkowi Województwa Podkarpackiego oraz dzięki staraniom Pani Ewy Draus, Wicemarszałek Województwa, która stworzyła program „Lasowiacy inspirują”, tak bogata kultura lasowiacka będzie rozpoznawalna na Podkarpaciu oraz w Polsce. Celem programu jest stworzenie sieci instytucji promujących kulturę lasowiacką, wśród których ważną rolę odegrają szkoły. Program adresowany jest do dyrektorów, nauczycieli, uczniów, by młodzi ludzie mogli poznać swoje korzenie, tożsamość. Ten innowacyjny program realizowany jest przez Bibliotekę Pedagogiczną w Tarnobrzegu, Podkarpackie Centrum Edukacji Nauczycieli w Tarnobrzegu, Wojewódzką Bibliotekę Pedagogiczną w Rzeszowie -placówki działające przy Podkarpackim Zespole Placówek Wojewódzkich w Rzeszowie.
Konferencję uświetniła obecność: Pani Ewy Draus, Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego, Pani Krystyny Wróblewskiej, Dyrektor Podkarpackiego Zespołu Placówek Wojewódzkich w Rzeszowie, Pana Dariusza Bździkota, Kierownika Oddziału Jakości i Zarządzania Edukacją w Tarnobrzegu przy Kuratorium Oświaty w Rzeszowie, Pana Jana Zuby, Burmistrza Kolbuszowej, Pani Małgorzaty Fajt, Wicedyrektor ds. Biblioteki Pedagogicznej w Tarnobrzegu przy PZPW w Rzeszowie, Pani Anny Pekar, Wicedyrektor ds. Podkarpackiego Centrum Edukacji Nauczycieli w Tarnobrzegu przy PZPW w Rzeszowie oraz dyrektorów szkół, którzy odebrali „Lasowiacki tobołek inspiracji” dla podległych im placówek, tym samym mając szansę- po zrealizowaniu różnorodnych lasowiackich inicjatyw -otrzymać w przyszłości tytuł "Lasowiackiego matecznika". Licznie obecne były również Koła Gospodyń Wiejskich. Ale najważniejsi tego dnia byli uczniowie szkół – mamy nadzieję, że zostali zainspirowani!