Zagadnienia wychowawcze (wrzesień, 2017)

Tarnobrzeg

"Wychowanie dzieci to w rzeczywistości twórcza praca kształtująca naszych następców" /P. Callawa/

 

 Zanim wkroczy specjalista... : jak pomóc przedszkolakowi w trudnych sytuacjach : przewodnik dla nauczycieli i rodziców / Agnieszka Wentrych. - Kraków : CEBP, 2016, sygn. 110218

Publikacja ta powstała jako odpowiedź na pytania i wątpliwości nauczycieli i rodziców, które pojawiają się codziennie podczas pracy z przedszkolakami lub w codziennym życiu. Jej tematyka odnosi się do trudnych sytuacji – do kłopotów dzieci, które manifestują się określonymi zachowaniami.

 Książka ta podpowiada:
- jak rozumieć te zachowania
- w jaki sposób na nie reagować
- jak wpierać dziecko
- jak, będąc nauczycielem, rozmawiać z opiekunami dziecka i nawiązywać z nimi współpracę
- w jakich sytuacjach interwencja na poziomie przedszkola i środowiska domowego będzie wystarczająca, a kiedy konieczne może się okazać wsparcie specjalisty.
Adaptacja dziecka do przedszkola, problemy z niejedzeniem, uzależnienie od telewizji i urządzeń multimedialnych, onanizm wczesnodziecięcy, izolowanie się dziecka, zachowania agresywne, problemy z dyscypliną, reagowanie na niepowodzenia, rozwód, śmierć w rodzinie, euroemigracja – to niektóre spośród zagadnień, które zostały kompleksowo omówione w tej publikacji. Nie powinno więc zabraknąć jej na półce żadnego świadomego nauczyciela i rodzica.

Zabawy na 4 łapki : program zajęć kynoterapeutycznych rozwijający funkcje poznawcze i percepcyjno-motoryczne / Anna Mocek-Kmieć. - Gdańsk : "Harmonia", 2017, sygn. 110266

Zabawy na 4 łapki to kompletny program kynoterapeutyczny, zawierający opisy niebanalnych zajęć i kolorowe materiały potrzebne do ich realizacji (karty pracy, gry, wycinanki i wiele innych). Program ma na celu podnoszenie jakości funkcjonowania osób z zaburzeniami integracji percepcyjno-motorycznej zarówno w codziennym życiu, jak i w sytuacjach edukacyjnych w szkole. Jest skierowany do bardzo licznej grupy dzieci z trudnościami w zakresie percepcji i motoryki (m.in. z niepełnosprawnością intelektualną, ruchową, niedowidzeniem, niedosłyszeniem). Innowacją w zakresie proponowanych rozwiązań terapeutycznych jest włączenie do nich psa, co pozwala nie tylko stymulować rozwój dziecka, ale i zapewnić mu niezapomniane przeżycia kontaktu z czworonogiem.

Prezentowane scenariusze, takie jak „Psie tangramy”, domino z ilustracjami psów czy ćwiczenia grafomotoryczne „Rasy psów”, to zarówno interesująca forma działań terapeutycznych, jak i atrakcyjne dla wszystkich dzieci propozycje zabaw.

Kreatywne dzieci : 21 przepisów na twórcze popołudnie / Renata Kochan ; il. Milena Milak. - Poznań : "Zysk i S-ka", 2017, sygn. 110256

Książka Renaty Kochan to skarbnica pomysłów, jak poprzez zabawę wspomóc rozwój dziecka, a także odkrywać jego zdolności. To propozycja skierowana do wszystkich rodziców, opiekunów i nauczycieli, nie wymaga przy tym drogich czy wymyślnych materiałów. Wszystkie niezbędne elementy każdy z nas znajdzie u siebie w domu. Jedyne, czego potrzeba, to dobre chęci i otwarta głowa.
Pomysły z Kreatywnych dzieci łączy uważność, sympatia i ciekawość świata. Renata Kochan jest tu przewodniczką, która potrafi codzienne zdarzenia przemienić w coś niezwykłego. Siłą jej pomysłów jest to, że wszystkie one zostały przećwiczone, dzieci i ich wytwory są na pewno prawdziwe. Dodatkowym atutem książeczki jest jej różnorodność tematyczna i włączenie informacji, które rozszerzają wiedzę oraz wrażliwość na świat u dzieci oraz dorosłych. Pomysły np. na szukanie dziur są świeże, proste i nieoczywiste. Książka pokazuje to, o czym niestety często zapominamy: żeby dzieci mogły rozwijać kreatywność, potrzebni są dorośli, którzy są na nie uważni – nie tłumią, nie dyrygują, nie żądają, ale pokazują, dają czas, cieszą się i bawią razem z dziećmi.

Lęk i zamartwianie się u nastolatków : poradnik z ćwiczeniami / Lisa M. Schab ; tł. Beata Radwan. - Kraków : Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, cop. 2017, sygn. 110258

Mniej więcej jeden na trzech nastolatków zmaga się z uczuciem niepokoju, strachu i napadami paniki. Kołatanie serca, pocenie się, drżenie ciała, bóle brzucha to tylko niektóre z objawów towarzyszące tym stanom. W okresie dojrzewania są one najbardziej powszechne, ponieważ w sferze fizycznej, emocjonalnej i psychicznej dochodzi wówczas do wielu zmian. Jeśli nastolatkowie nie znajdą sposobu na poradzenie sobie z lękiem, wraz z wiekiem ten stan może się pogorszyć i przejąć kontrolę nad ich życiem.

Praktyczny podręcznik radzenia sobie z lękiem dla nastolatków pokazuje, jak opanować uczucie lęku i położyć kres zamartwianiu się. Pomaga wypracować pozytywny obraz samego siebie i rozpoznać niespokojne myśli. Zawiera opis technik, które nastolatkowie mogą stosować samodzielnie lub z pomocą psychologa. Podręcznik oferuje również wskazówki, jak szukać dodatkowego wsparcia, jeśli okaże się to konieczne.

Lisa M. Schab jest pracownikiem socjalnym prowadzącym prywatną praktykę na przedmieściach Chicago. Pisze artykuły do miesięcznika dla rodziców Chicago Parent i jest autorką ośmiu poradników dla dzieci i dorosłych. Prowadzi warsztaty terapii opartej na technikach relaksacyjnych i samopomocy dla szerokich kręgów społeczeństwa oraz szkolenia zawodowe dla terapeutów..

Autor: PBW Tarnobrzeg