9 sierpnia - Światowy Dzień Miłośników Książek

Przemyśl

Światowy Dzień Miłośników Książek – Book Lovers Day obchodzony jest corocznie 9 sierpnia. Jest to wyjątkowy dzień dla wszystkich kochających podróże do świata książek. Dzień ten motywuje do refleksji związanych z historią i obecnością książek w życiu człowieka, ale także stanowi okazję dla bibliofili do powiększenia swoich zbiorów, jak również do wzajemnego obdarowywania się książkami.

Patricia A. McKillip, znana amerykańska autorka fantasy pisała, że „Najdziwniejszą rzeczą u ludzi, którzy mieli dużo książek, było to, że zawsze chcieli mieć ich jeszcze więcej”. Wiele znanych postaci literatury i sztuki było zapalonymi bibliofilami.

Pisarz i  miłośnik książek Umberto Eco zgromadził w swojej bibliotece około 50 tysięcy książek. Amerykański profesor Richard A. Macksey w  swojej kolekcji posiada 70 tysięcy książek wartych cztery miliony dolarów. Studenci, z którymi profesor prowadził zajęcia żartowali, iż w zbiorach uczonego można znaleźć nawet oryginalne tabliczki z Dziesięciorgiem przykazań.

Hinduski mistyk Osho to właściciel największej prywatnej biblioteki  na świecie Liczy ona prawdopodobnie 100 000 tomów Najcenniejsze egzemplarze znajdowały się w centralnym pokoju jego rezydencji na szklanych półkach za przesuwanymi szklanymi drzwiami. Osho kierował się zasadą, że dwie książki tej samej wielkości lub koloru nie mogą stać obok siebie na półce. Taki układ sprawia wrażenie efektu fal, który ma korzystny wpływ na zdrowie człowieka.

Znany projektant mody Karl Lagerfeld również może się poszczycić zasobną biblioteką. Mieści się ona w jego studio fotograficznym w centrum Paryża, gdzie na półkach w wysokim pomieszczeniu ułożonych jest 60 tysięcy książek, głównie poświęconych modzie i sztuce. Lagerfeld przechowuje wszystkie książki w poziomej pozycji. Dostęp do najwyżej położonych możliwy jest dzięki ruchomej platformie na kółkach oraz wąskim schodom prowadzącym na podesty. „Zapach świeżo wydrukowanej książki to najlepsze perfumy na świecie” – twierdzi projektant.

Dzień Miłośników Książek to doskonały czas by usiąść z ulubionym tytułem i oddać się przyjemności czytania, choć dla wielu bibliofilów taki dzień jest codziennie. Tych, którzy jeszcze nie poznali smaku literackiej przygody, zapraszamy do biblioteki, by zrobić pierwszy krok, zachwycić się czytaną książka, aby potem sięgać po więcej.

PBW Filia w Lubaczowie ze swoich bogatych zbiorów poleca na letnie popołudnia i wieczory pozycje biograficzne, dotyczące znanych i mniej znanych postaci z literatury, sztuki i nauki. Wszystkie polecane książki można wypożyczyć tradycyjnie a także zdalnie z dostawą do domu za pośrednictwem kuriera. W załącznikach do pobrania dla nauczycieli przykładowe scenariusze zajęć czytelniczych oraz quiz ze znajomości lektur w aplikacji learningapps do zrealizowania po wakacyjnym wypoczynku w nowym roku szkolnym.W powyższym pliku video prezentowane są książki biograficzne dotyczące znanych i mniej znanych osób ze świata literatury, sztuki nauki : Beksińscy, Krzysztof Komeda, Chris Niedenthal, Teresa Torańska, Oriana Fallaci, Stanisław Moniuszko, George Sand, Maria Dąbrowska, Anna Kowalska, Caryca Katarzyna, Stanisław August Poniatowski, Ernest Hemingway, Paweł Jasienica, ks, Jan Twardowski, Halina Poświatowska.

Autor: Renata Stefanik, Wiesława Olchowy