„Ryzyko na wyciągnięcie ręki - jak chronić dzieci i młodzież przed zagrożeniami” - naszym okiem

Rzeszów

Pracownicy naszej biblioteki wraz z Panią Dyrektor Beatą Michałuszko uczestniczyli w bardzo interesującej konferencji „Ryzyko na wyciągnięcie ręki - jak chronić dzieci i młodzież przed zagrożeniami”, którą w Urzędzie Marszałkowskim zorganizował Zespół Szkół działający przy Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie

Konferencję adresowaną do rodziców, pedagogów, nauczycieli oraz kadry zarządzającej szkołami i placówkami oświatowymi, prowadziła Pani Elżbieta Telesz Dyrektor Zespołu Szkół przy Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie, a oficjalnie otworzył ją Pan Jerzy Borcz Przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego, mówiąc o tym, jak ważne są tego typu inicjatywy, które pozwalają nadążać za postępem cywilizacyjnym. Wśród znamienitych gości znaleźli się również Pan Stanisław Kruczek Członek Zarządu Województwa Podkarpackiego, Pan Jerzy Cypryś Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego, Pan Stanisław Fundakowski Wicekurator Oświaty, Pani Barbara Pelczar-Białek Dyrektor Departamentu Edukacji, Nauki i Sportu, Pani Bożena Pasieka Dyrektor Wydziału Jakości i Zarzadzania Edukacją Kuratorium Oświaty w Rzeszowie.

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Rzeszowie wsparła wydarzenie merytorycznie. Nauczyciele bibliotekarze przygotowali zestawienie bibliograficzne „Uzależnienia behawioralne” (bibliografia w wyborze za lata 2000-2016). Konferencji towarzyszyła również ekspozycja tych książek z zestawienia, które aktualnie są dostępne w naszej bibliotece. 

Prelegenci - psychiatrzy, terapeuci i blogerzy, zwracali uwagę na wielość zagrożeń, jakie w wirtualnym świecie czyhają na młode pokolenie. Nikt nie kwestionował przydatności Internetu, który niesie ze sobą moc możliwości edukacyjnych, komunikacyjnych i rozwojowych, o ile jest rozsądnie wykorzystywany. Niestety wiek XXI to czas wielu nowych uzależnień i towarzyszących im niebezpiecznych zachowań takich jak: cyberprzemoc, hazard, patologiczne korzystanie z Internetu,  patostreaming, czy sexting. Bardzo niebezpieczne są dla młodych ludzi również różnego rodzaju grupy internetowe, fora, w których często rozmawia się o śmierci i podaje gotowe sposoby na to, jak popełnić samobójstwo.

O patologicznym wykorzystywaniu przez młodych ludzi zasobów Internetu bardzo ciekawie opowiadali prelegenci m. in. Pani  Karolina Grządziel lekarz psychiatra w Klinice Psychiatrii Dzieci i Młodzieży UJ CM oraz Pan Maciej Budzich autor bloga MediaFun.

Materiał TVP 3 Rzeszów:

Zestawienia bibliograficzne:
  1. Uzależnienia behawioralne
  2. Uzależnienia - dokumenty audiowizualne

Autor: Tekst: Anna Weselak, zdjęcia: Monika Filip